به احترام و یاد بود دختر آبی- سحر خدایاری

اندیشه ، فلسفه
تاریخ
 • معرفی کتاب «مفهوم تاریخ در مشرق‏ زمین»
  انگیزة پژوهش پیش روی، برآمده از جایگاه و اهمیت مطالعات مشرق ‏زمین است که سخت نیازمندِ رهیافت‏های جدید علمی است. کاوش در هر کدام از حوزه‏ های مهم تمدنی خاورزمین، امروزه در پرتو یافته‏ های
 • جُستاری در جایگاه آرمان‌گرایی در تاریخ حبیب تبریزیان
  با دوستی در درباره اعدام‌ها و سرکوب‌های ساواک در دوران شاه بحثی داشتم که به مفهوم آرمان‌گرایی منتهی شد، آن دوست از من خواست نظرم را در این زمینه بنویسم. و یادداشت زیر حاصل کار است.
 • محمد تاریخی / بخش هفتم ب. بی‌نیاز (داریوش)
  جمع‌بندی و نتیجه‌گیری در نوشتارهای پیشین به چند نکته پرداخته شد: ۱- تاریخ تولد محمد، ۲- مکه، ۳- ازدواج با خدیجه، ۴- سلمان فارسی، ۵- اسناد همزمان غیراسلامی که همکارم امیرخلیلی آن را نوشت. چند سطر زیر
 • محمد تاریخی / بخش ششم مسعود امیرخلیلی
  ادامۀ «نگاهی به اسناد همزمان آغاز اسلام» «با اطمینان می‌توان گفت که نویسنده (سبئوس) اطلاع داشت که اعراب سرزمین‌های بیزانس را تصاحب کردند و او همچنین چند داستان، یا شایعه از جنگ‌های اعراب نیز شنیده
 • محمد تاریخی / بخش پنجم مسعود امیرخلیلی
  یک اشاره در این جا فشردۀ فصل نخست [شامل چهار بخش] از «محمد تاریخی» به پایان می‌رسد و فصل دوم آن [در دو بخش] آغاز می‌شود.
 • محمد تاریخی / بخش چهارم ب. بی‌نیاز (داریوش)
  سیره رسول‌الله و سلمان فارسی ابن اسحاق در زندگی‌نامۀ محمد از «سلمان فارسی» به عنوان یک شخصیت تاریخی نیز گزارش می‌دهد. این گزارشِ شدیداً نادرست آنچنان وارد ادبیات و تاریخ اسلامی شده که گویی سلمان
محیط زیست

آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران، درباره تنش‌ها بین ایران و آمریکا گفت “این رویارویی، نظامی نیست؛ چون بنا نیست جنگی انجام بگیرد. نه ما دنبال جنگ هستیم، نه آنها؛ که می‌دانند که به نفعشان نیست”. همزمان او مذاکره با دولت فعلی آمریکا را هم “سم مضاعف” خواند. با این حال، چند کشور نیز برای میانجی‌گری بین ایران و آمریکا ابراز تمایل‌ کردند. همزمان مایک پومپئو وزیر خارجه آمریکا در سفری به روسیه گفته است که آمریکا به دنبال جنگ با ایران نیست و فقط می خواهد ایران مثل “کشوری عادی” رفتار کند. رهبر ایران در جمع مسئولان و مقامات ارشد این کشور تأکید کرد که “جنگی به وقوع نمی‌‌پیوندد”. رهبر ایران در عین حال تاکید کرده است که “ایران مقاومت خواهد کرد و در این رویارویی، آمریکا وادار به عقب‌نشینی خواهد شد.”

آیت‌الله خامنه‌ای در عین حال مذاکره با آمریکا را هم رد کرد و گفت “بعضی در داخل می‌گویند مذاکره چه عیبی دارد؟ مذاکره سم است، تا وقتی آمریکا این است که الان هست و مذاکره با دولت کنونی آمریکا یک سم مضاعف است”. مذاکره یعنی معامله و داد و ستد اما آنچه در نظر آمریکاست، نقاط قوت ماست”.

به گفته آیت‌الله خامنه‌ای ایران نه بر سر بُرد موشک‎هایش و نه عمق راهبردی‌ خود در منطقه مذاکره نخواهد کرد.

او اضافه کرد “مذاکره کنیم درباره‌ی سلاح دفاعی شما که چرا موشکی با فلان برد می‌سازید؛ این برد را کم کنید که اگر شما را زدیم نتوانید پایگاه ما را بزنید و جواب بدهید… یا مثلاً می‌گویند درباره‌ی عمق راهبردی‌تان در منطقه صحبت کنیم؛ یعنی این را از دست بدهید”.

حسن روحانی رئیس جمهور ایران هم در این روز با اشاره به تنش ها با آمریکا گفت: “امروز در یک آزمایش بزرگ الهی قرار گرفته ایم و بی تردید با ایستادگی و مقاومت از این مرحله عبور خواهیم کرد.”

در هفته‌های اخیر، تنش میان ایران و آمریکا بالا گرفته است.

در پی افزایش تنش میان ایران و آمریکا در هفته‌های اخیر و گزارش هایی از “عملیات خرابکارانه” علیه چند کشتی تجاری در نزدیکی تنگه هرمز، دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، به ایران هشدار داده که اگر مرتکب خطایی شود “متحمل رنج زیادی خواهد شد.”

در تحولی دیگر امروز دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا هم درباره گزارش‌هایی مبنی بر اعزام ۱۲۰ هزار نیروهای نظامی آمریکا به خاورمیانه گفت “برنامه‌ای این کار نداریم”؛ وی در عین حال گفته است که “قطعا” آمادگی چنین کاری را در صورت نیاز خواهد داشت.

با این حال، آمریکا هفته پیش ادعا کرد که نشانه‌هایی تهدیدآمیز از تحرکات ایران علیه منافعش در منطقه مشاهده کرده است. در پی این اظهارنظرها، در چند روز گذشته آمریکا ناوگروه رزمی آبراهام لینکلن،‌ چهار بمب‌افکن بی‌۵۲ و پایگاه دفاع موشکی پتریوت را راهی خاورمیانه کرده است.

واکنش شماری از سناتورهای دمکرات

سناتور دیک دوربین: “پرزیدنت ترامپ درحال زمینه چینی برای جنگ فاجعه بار دیگری در خاورمیانه است – این بار با ایران. این اقدامی بی خردانه و مغایر قانون اساسی خواهد بود.”

سناتور الیزابت وارن: “نباید اجازه دهیم دولت ترامپ ما را به جنگ دیگری در خاورمیانه بکشاند. دقیقا به همین دلیل است که رئیس جمهور براساس قانون اساسی حق اعلان جنگ ندارد. این موضوع در اختیار کنگره است و برای همین من از مصوبه ای برای جلوگیری از جنگ با ایران حمایت می کنم.”

سناتور اد مارکی: “لولو خورخوره درست کنید. شاخ و شانه بکشید. وقتی مقاوت کردند ادعا کنید از خود دفاع می کنید. واکنش نظامی نشان دهید. بعد عواقب را برای دیگران به ارث بگذارید. جان بولتون یک جنگ طلب است که برای تقریبا دو دهه جان ارزشمند سربازان و پول آمریکا را تلف کرده است. دونالد ترامپ دارد به او اجازه تکرار چنین کاری را می دهد. این وضع باید پایان یابد.”


روز گذشته، وزرای خارجه آلمان و بریتانیا پس از این دیدار با مایک پومپئو، وزیر خارجه ایالات متحده نسبت به رویارویی احتمالی ایران و آمریکا ابراز نگرانی کرده بودند.

امروز اما مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا، در یک کنفرانس خبری مشترک با سرگئی لاوروف، همتای روس خود گفت که ایالات متحده اساسا خواهان جنگ با ایران نیست. او در عین حال تاکید کرد که ایران باید رفتارش را تغییر و به حمایت از حوثی ها در یمن و گروه حزب الله لبنان خاتمه بدهد.

حق نشر عکس HANDOUT
Image caption شرکت نروژی “مدیریت توم شیپ” گفت که یکی از نفتکش هایی هدف اصابت یک شی ناشناس قرار گرفته

آقای پومپئو در مورد “عملیات خرابکارانه” در آب های ساحلی امارات متحده عربی علیه چهار کشتی گفت: “من هنوز درباره ماهیت آن حادثه اطلاعاتی ندارم که با شما در میان بگذارم. ما برای روشن شدن این موضوع که چرا این مشکل برای کشتی ها پیش آمده سخت کار می کنیم.”

محققان آمریکایی برای بررسی حادثه برای کشتی های تجاری در اطراف بندر فجیره در نزدیکی تنگه هرمز که یکشنبه گزارش شد به محل اعزام شده اند.

با این حال یک مقام آمریکایی که نخواست نامش فاش شود به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت ارزیابی اولیه یک تیم نظامی ارتش آمریکا این است که ایران یا گروه های مورد حمایت آن برای ایجاد حفره های بزرگ در چهار کشتی لنگرانداخته در آب های ساحلی امارات از مواد منفجره استفاده کرده اند.

او توضیح نداد چرا تصور می کند این حادثه می تواند به ایران مربوط باشد.

یک مقام امارات متحده عربی گفت که دو نفتکش مزروق و امجد، متعلق به عربستان، نفتکش آندریا ویکتوری از نروژ و ای. مایکل از امارات هدف “خرابکاری” قرار گرفته اند.

تلاش‌ها برای میانجی‌گری

همزمان با بالاگرفتن تنش بین ایران و آمریکا، تا کنون چند کشور از جمله عراق، عمان و کویت به عنوان گزینه‌های میانجی‌گری بین ایران و آمریکا مطرح شده‌اند.

امروز عادل عبدالمهدی، نخست وزیر عراق برای میانجی‌گری میان ایران و آمریکا دو متحد اصلی عراق ابراز تمایل کرده است.

عمار حکیم نیز از کویت خواسته تا برای میانجی‌گری پیش قدم شود. حنینه المغیری،‌ سفیر عمان در آمریکا هم پیشتر در سخنانی گفت است که کشورش آماده است بار دیگر در حل تنش میان دو کشور ایران و آمریکا نقش داشته باشد.

روز گذشته نیز فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا از دو طرف خواست برای پرهیز از رویارویی نظامی حداکثر خویشتن داری را به خرج دهند.

print

 

 

 

مقالات
اقتصاد
آمار بازدید سایت
0009820
Visit Today : 46
Visit Yesterday : 144
This Month : 2110
Who's Online : 1