به احترام و یاد بود دختر آبی- سحر خدایاری

اندیشه ، فلسفه
تاریخ
 • معرفی کتاب «مفهوم تاریخ در مشرق‏ زمین»
  انگیزة پژوهش پیش روی، برآمده از جایگاه و اهمیت مطالعات مشرق ‏زمین است که سخت نیازمندِ رهیافت‏های جدید علمی است. کاوش در هر کدام از حوزه‏ های مهم تمدنی خاورزمین، امروزه در پرتو یافته‏ های
 • جُستاری در جایگاه آرمان‌گرایی در تاریخ حبیب تبریزیان
  با دوستی در درباره اعدام‌ها و سرکوب‌های ساواک در دوران شاه بحثی داشتم که به مفهوم آرمان‌گرایی منتهی شد، آن دوست از من خواست نظرم را در این زمینه بنویسم. و یادداشت زیر حاصل کار است.
 • محمد تاریخی / بخش هفتم ب. بی‌نیاز (داریوش)
  جمع‌بندی و نتیجه‌گیری در نوشتارهای پیشین به چند نکته پرداخته شد: ۱- تاریخ تولد محمد، ۲- مکه، ۳- ازدواج با خدیجه، ۴- سلمان فارسی، ۵- اسناد همزمان غیراسلامی که همکارم امیرخلیلی آن را نوشت. چند سطر زیر
 • محمد تاریخی / بخش ششم مسعود امیرخلیلی
  ادامۀ «نگاهی به اسناد همزمان آغاز اسلام» «با اطمینان می‌توان گفت که نویسنده (سبئوس) اطلاع داشت که اعراب سرزمین‌های بیزانس را تصاحب کردند و او همچنین چند داستان، یا شایعه از جنگ‌های اعراب نیز شنیده
 • محمد تاریخی / بخش پنجم مسعود امیرخلیلی
  یک اشاره در این جا فشردۀ فصل نخست [شامل چهار بخش] از «محمد تاریخی» به پایان می‌رسد و فصل دوم آن [در دو بخش] آغاز می‌شود.
 • محمد تاریخی / بخش چهارم ب. بی‌نیاز (داریوش)
  سیره رسول‌الله و سلمان فارسی ابن اسحاق در زندگی‌نامۀ محمد از «سلمان فارسی» به عنوان یک شخصیت تاریخی نیز گزارش می‌دهد. این گزارشِ شدیداً نادرست آنچنان وارد ادبیات و تاریخ اسلامی شده که گویی سلمان
محیط زیست

روسیه به آمریکا هشدار داد که استراتژی اعمال “فشار حداکثری” بر ایران نتایج مورد نظر را به دنبال نخواهد داشت. سخنگوی کرملین به نقل از ولادیمیر پوتین می‌گوید این سیاست در عمل به نتیجه‌ای خلاف اهداف تعریف‌شده برای آن می‌رسد. دمیتری پسکوف، سخنگوی کاخ کرملین معتقد است استراتژی اعلام شده از سوی ایالات متحده مبنی بر اعمال “فشار حداکثری” بر جمهوری اسلامی عمل نخواهد کرد.آمریکا که پس از خروج از توافق هسته‌ای تحریم‌های لغو یا تعلیق شده علیه ایران را دوباره اعمال کرد و تازگی آنها را شدت داده می‌گوید هدف از این سیاست وارد کردن بیشترین فشار ممکن بر تهران برای تغییر رفتار رژیم جمهوری اسلامی و کشاندن این کشور به پای میز مذاکره است.

خبرگزاری دولتی روسیه، “تاس”، روز چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت (۱۵ مه) به نقل از سخنگوی کرملین گزارش داده که ولادیمیر پوتین معتقد است این سیاست فقط “یک طرف را به یک گوشه می‌راند” و هرگز به نتایج مورد نظر نمی‌رسد. رئیس جمهوری روسیه می‌گوید این استراتژی، برعکس روند حل و فصل مناقشه را به بن‌بست می‌کشاند.

به گزارش خبرگزاری آلمان اظهارات سخنگوی کرملین یک روز پس از سفر مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا به روسیه منتشر شد. پمپئو در این سفر در شهر ساحلی سوچی با همتای روس خود سرگئی لاوروف و پوتین دیدار و از جمله در مورد مناقشه با ایران مذاکره کرد.

در دیدار دیپلمات ارشد آمریکا و مقامات بلندپایه روسیه هر دو طرف ابراز امیدواری کردند که روابط مسکو و واشنگتن که در سال‌های گذشته به پرتنش‌ترین وضعیت از دوران جنگ سرد رسیده بهبود یابد.

پوتین در این دیدار تاکید کرد که مسکو بارها اعلام آمادگی و تمایل کرده که پیش‌شرط‌های لازم برای برقراری روابط میان دو کشور دوباره فراهم شود.

جمهوری اسلامی ۱۸ اردیبهشت و در سال‌روز خروج آمریکا از توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ اعلام کرد که طی یک دوره ۶۰ روزه سطح مجاز ذخیره اورانیوم غنی‌شده و آب سنگین را که در برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) مشخص شده رعایت نمی‌کند.

آمریکا که به تازگی از تمدید معافیت هشت کشور خریدار اصلی نفت جمهوری اسلامی خودداری کرده می‌گوید هدفش به صفر رساندن صادرات نفت ایران است.

تقویت حضور نظامی آمریکا در منطقه

جمهوری اسلامی بارها اعلام کرده در صورتی که امکان فروش نفت خود را نداشته باشد، اجازه صدور نفت خام از تنگه هرمز را نخواهد داد. چنین تهدیدهایی و برآورد نیروهای امنیتی و نظامی آمریکا از اقدام احتمالی ایران و گروه‌های مورد حمایتش علیه منافع ایالات متحده و همپیمانان واشنگتن در منطقه، به تقویت حضور نظامی آمریکا در خلیج فارسی منجر شده است.

آمریکا پس از شتاب بخشیدن به برنامه اعزام ناو هواپیمابر آبراهام اینکن و ناو جنگی آرلینگتون به منطقه خاورمیانه، تعدادی از بمب‌افکن‌های استراتژیک “بی ۵۲” را در پایگاه هوایی العدید قطر و سامانه دفاع ضد موشکی موسوم به پاتریوت را در پایگاه‌هایی در اطراف خلیج فارس مستقر کرد.

وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) به دلیل آنچه ملاحظات امنیتی خوانده شده، از ارائه اطلاعات دقیق درباره محل استقرار دو ناو جنگی اعزام شده به خلیج فارس و سامانه دفاعی پاتریوت خودداری کرده اما تاکید می‌کند که فعالیت‌های ایران را “با دقت زیاد” تحت نظر دارد.

چند روز پیش روزنامه “نیویورک تایمز” به نقل از منابع آگاه اعلام کرده بود که اعزام ۱۲۰ هزار نظامی آمریکایی به منطقه یکی از گزینه‌های کاخ سفید و پنتاگون است. دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا این خبر را “جعلی” خوانده است.

انتقاد روسیه از رفتار “غیرمسئولانه” آمریکا

سرگئی لاوروف تنش‌های موجود میان تهران و واشنگتن را “یک وضعیت غیرقابل قبول” خوانده که به گفته او علت آن رفتار “غیرمسئولانه” ایالات متحده آمریکا است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، وزیر خارجه روسیه روز سه‌شنبه در دیدار با مایک پمپئو در سوچی نسبت به افزایش تنش میان ایران و آمریکا ابراز نگرانی کرده و می‌گوید امیدوار است خبر انتقال نیروهای آمریکایی به خاورمیانه حقیقت نداشته باشد.

بنابر این گزارش پمپئو اطمینان داده که آمریکا برنامه‌ای برای جنگ علیه ایران ندارد اما تاکید کرده که واشنگتن به حمله‌های احتمالی ایران علیه منافع ایالات متحده در منطقه واکنشی “متناسب” نشان خواهد داد.

رهبر جمهوری اسلامی، علی خامنه‌ای در دیدار با مقامات ارشد ایران تاکید کرده که به رغم تنش‌های موجود جنگی میان این کشور و آمریکا در نخواهد گرفت.

print

 

 

 

مقالات
اقتصاد
آمار بازدید سایت
0009820
Visit Today : 46
Visit Yesterday : 144
This Month : 2110
Who's Online : 1