به احترام و یاد بود دختر آبی- سحر خدایاری

اندیشه ، فلسفه
تاریخ
 • معرفی کتاب «مفهوم تاریخ در مشرق‏ زمین»
  انگیزة پژوهش پیش روی، برآمده از جایگاه و اهمیت مطالعات مشرق ‏زمین است که سخت نیازمندِ رهیافت‏های جدید علمی است. کاوش در هر کدام از حوزه‏ های مهم تمدنی خاورزمین، امروزه در پرتو یافته‏ های
 • جُستاری در جایگاه آرمان‌گرایی در تاریخ حبیب تبریزیان
  با دوستی در درباره اعدام‌ها و سرکوب‌های ساواک در دوران شاه بحثی داشتم که به مفهوم آرمان‌گرایی منتهی شد، آن دوست از من خواست نظرم را در این زمینه بنویسم. و یادداشت زیر حاصل کار است.
 • محمد تاریخی / بخش هفتم ب. بی‌نیاز (داریوش)
  جمع‌بندی و نتیجه‌گیری در نوشتارهای پیشین به چند نکته پرداخته شد: ۱- تاریخ تولد محمد، ۲- مکه، ۳- ازدواج با خدیجه، ۴- سلمان فارسی، ۵- اسناد همزمان غیراسلامی که همکارم امیرخلیلی آن را نوشت. چند سطر زیر
 • محمد تاریخی / بخش ششم مسعود امیرخلیلی
  ادامۀ «نگاهی به اسناد همزمان آغاز اسلام» «با اطمینان می‌توان گفت که نویسنده (سبئوس) اطلاع داشت که اعراب سرزمین‌های بیزانس را تصاحب کردند و او همچنین چند داستان، یا شایعه از جنگ‌های اعراب نیز شنیده
 • محمد تاریخی / بخش پنجم مسعود امیرخلیلی
  یک اشاره در این جا فشردۀ فصل نخست [شامل چهار بخش] از «محمد تاریخی» به پایان می‌رسد و فصل دوم آن [در دو بخش] آغاز می‌شود.
 • محمد تاریخی / بخش چهارم ب. بی‌نیاز (داریوش)
  سیره رسول‌الله و سلمان فارسی ابن اسحاق در زندگی‌نامۀ محمد از «سلمان فارسی» به عنوان یک شخصیت تاریخی نیز گزارش می‌دهد. این گزارشِ شدیداً نادرست آنچنان وارد ادبیات و تاریخ اسلامی شده که گویی سلمان
محیط زیست

محمدجواد ظریف که برای گفتگو درباره برجام و گفتگو درباره اقدامات جدید ایالات متحده امریکا در منطقه، به شرق آسیا سفر کرده است، در ادامه‌ی دیدار با مقام‌های ژاپنی و گفتگو با رسانه‌های ژاپنی تاکید کرد امکان ندارد ایران در شرایط فعلی با امریکا وارد مذاکره شود. وی در پاسخ به سوالاتی درباره امکان مبادله زندانیان ایران و امریکا، اظهار داشت مذاکره و گفتگو در این شرایط غیر ممکن است. ظریف هفته قبل در گفتگو با رسانه‌های امریکایی در امریکا عنوان کرده بود ایران آمادگی کامل دارد تا درباره مبادله زندانیان با امریکا گفتگو کند. او تاکید کرده بود برای گفتگو مذاکره درباره مبادله زندانیان اختیار کامل دارد؛ موضوعی که بعدا مورد اعتراض دستگاه قضایی واقع شد و سخنگوی قوه قضائیه در اعتراض به اظهارات محمدجواد ظریف اعلام کرد تصمیم‌گیرنده اصلی درباره مبادله زندانیان قوه قضائیه است، و این موضوع در حیطه اختیارات وزارت امور خارجه نیست. محمدجواد ظریف در ادامه اظهاراتش در گفتگو با رسانه‌های ژاپنی، افزود امریکا در شرایطی نیست که بخواهد برای ایران پیش‌شرط بگذارد. وی اقدام امریکا در ایجاد تحریم‌‌های یک‌جانبه برای ایران و تهدید دیگر کشورها را نیز زورگویی خواند و گفت این اولین بار در تاریخ است که کشوری به دیگر کشورهای جهان دستور می‌دهد اگر دستورات او را اجرا نکنند انها را تنبیه خواهد کرد.

ظریف همچنین شرکای اروپایی و ژاپن را به خاطر اینکه گام‌های عملی برای حمایت از برجام برنداشته‌اند، مورد انتقاد قرار داد و گفت همه‌ی طرف‌های برجام باید پاسخگوی ناکامی‌های مستمر خود در عمل به تعهداتشان در برجام باشند. ظریف در بخش دیگری از گفتگوهای خود با رسانه‌های ژاپنی، اقدامات جنگ طلبانه‌ی گروه ب را خودکشی سیاسی دانست و از اینکه جهان قلدری امریکا علیه کسانی که قطعنامه شورای امنیت  را اجرا می‌کنند، می‌پذیرد، ابراز تاسف کرد. در همین حال وزیر امور خارجه ایران در دیدار با مقام‌های ارشد ژاپنی، و در واکنش به اظهارات شینزو آبه، نخست‌ وزیر ژاپن که از ایران خواست تا تا به خویشتنداری خود در منطقه ادامه دهد و همچنان به توافق هسته‌ای پایبند بماند و مانع از تشدید تنش در منطقه شود، اظهار داشت ایران تاکنون در برابر اقدامات آمریکا از جمله خروج این کشور از توافق هسته‌ای از خود خویشتن‌داری حداکثری نشان داده و اقدامات تنش‌زای آمریکا در منطقه را غیرقابل قبول می‌داند.تارو کونو وزیر امورخارجه ژاپن نیز در دیدار با وزیر امور خارجه ایران، با ابراز نگرانی از تشدید تنش‌ها در خاورمیانه، بر آمادگی کامل ژاپن برای ادامه‌ی اقدامات دیپلماتیک خود برای کاهش تنش در منطقه تاکیدکرد.

وزیر امور خارجه ایران در گفتگو با همتای ژاپنی خود همچنین با تاکید بر اینکه ایران به دنبال تشدید تنش و افزایش درگیری در منطقه نیست، تاکید کرد ایران با قدرت از منافع خود دفاع می‌کند، اما در عین حال از جامعه جهانی انتظار دارد برای حفظ برجام، در راستای عادی‌سازی روابط اقتصادی ایران گام بردارد. ژاپن یکی از شرکای اصلی تجاری ایران است که علاوه بر واردات گسترده ایران از ژاپن، این کشور یکی از خریداران اصلی نفت ایران است. با این وجود با آغاز تحریم‌های ایالات متحده در ایران، ژاپن، مبادلات تجاری خود با ایران را قطع کرده است. محمدجواد ظریف پیش از این هم اعلام کرده بود ایران از ژاپن انتظار ندارد که این کشور از بازار پر سود امریکا به نفع ایران صرفنظر کند و منافع خود را زیرپا بگذارد.

کاهش مبادلات تجاری ایران در سال‌های پس از انقلاب اسلامی، ریسک‌پذیری اقتصادی و تجاری ایران در بازارهای بین‌المللی را به شدت افزایش داده است. کاهش قابل توجه تجارت بین‌المللی ایران، کاهش واردات کالا توسط ایران  از دیگر کشورها که سال‌ها یکی از سیاست‌های راهبردی جمهوری اسلامی بود، موجب شده که حذف ایران از بازارهای بین‌المللی ریسک بالایی نداشته باشد و کشورها از بود و نبود ایران در بازار بین‌المللی سود یا ضرر جندانی متحمل نشود.

تنها برگ برنده ایران در تحریم‌های اخیر ایالات متحده علیه ایران، تفاوت نفت سنگین ایران با نفت سبک عربستان است که موجب شده است تا برخی از کشورها در کوتاه‌مدت نتوانند  در صنایع خود، نفت سبک عربستان و دیگر کشورهای صادرکننده‌ی نفت را با نفت سنگین ایران جایگزین کنند، با این وصف حذف ایران از بازارهای جهانی تجارت، آسیب چندانی به بازار اقتصادی جهانی وارد نمی‌کند و برای دیگر کشورها به راحتی قابل صرفنظر کردن است.

print

 

 

 

مقالات
اقتصاد
آمار بازدید سایت
0009816
Visit Today : 42
Visit Yesterday : 144
This Month : 2106
Who's Online : 1